کار ما در افغانستان را انجام دهید!

توصیه آمریکا برای فرار هرچه زودتر سعودی از باتلاق یمن

کار ما در افغانستان را انجام دهید!

قدس در سایه تحولات اخیر در جبهه‌های مختلف یمن و به‌ویژه پیروزی‌های مداوم انصارالله در مأرب، حال،عربستان سعودی برای برون‌رفت از این باتلاق خودساخته به تکاپو افتاده است. روزنامه البناء لبنان در یادداشتی ضمن اشاره به این نکته، به بررسی توصیه آمریکا به سعودی‌ها درباره یمن پرداخته است. این رسانه آورده: مواضع اخیر ایالات متحده نشان می‌دهد واشنگتن به ریاض توصیه می‌کند همان سیاستی که آن‌ها در قبال افغانستان در پیش گرفتند و در نهایت ناگزیر به خروج (فرارگونه) از آن شدند را اتخاذ کند و هرچه سریع‌تر از یمن عقب‌نشینی کنند.

ناصر قندیل سردبیر البناء در این باره نوشت: فحوای توصیه آمریکا به سعودی‌ها این است: «کاری را که ما در افغانستان انجام دادیم انجام دهید، شما نه از ما قوی‌تر هستید نه آن‌ها از طالبان ضعیف‌تر». این روزنامه آورده: در جلسه‌ای که 14 ژوئن 2021 میان «جویی هود» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک با برخی دیپلمات‌های کشورهای حوزه خلیج‌فارس در واشنگتن برگزار شد، مقام آمریکایی اعلام کرد در زمان حاضر هیچ چیزی بر موضع «حوثی‌ها» تأثیر نمی‌گذارد و حتی پس از حذف نام آن‌ها از لیست تروریسم آمریکا، آن‌ها موضع خود را تغییر نمی‌دهند. وی افزود: بنابراین ما معتقدیم توقف عملیات‌های عربستان سعودی و خروج این کشور از یمن به پایان جنگ کمک خواهد کرد و با وجود اینکه پذیرش این پیشنهاد دشوار است اما از نظر ما اقدام درستی است.

جنگ پوچ
این یادداشت می‌افزاید: «اغلب تحلیلگران و پژوهشگران آمریکایی، وضعیت یمن را با وضعیت افغانستان در آستانه خروج آمریکا مقایسه می‌کنند. وضعیت نیروهای عبدربه منصور هادی بهتر از اشرف غنی و عزم، سرسختی و قدرت انصارالله کمتر از آنچه طالبان نشان داد، نیست. همان‌طور که میزان محاصره تحمیل شده بر افغانستان کمتر از حد محاصره در یمن نبود. آمریکایی‌ها با وجود اینکه در‌باره شرایط عقب‌نشینی اختلاف نظر دارند، می‌گویند قبول دارند این گزینه تلخ بود اما گریزناپذیر بود. با توجه به وضعیت ناامیدکننده موجود، باقی‌ ماندن برای 20 سال دیگر صحنه را تغییر نمی‌داد، جز اینکه موجب هزینه بیشتر و گرفتن جان انسان‌های بیشتر می‌شد». بنا بر این گزارش، برخی از این پژوهشگران نیز می‌گویند شاید «جرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، آخرین کسی باشد که از عبارت جنگ پوچ استفاده کرد تا جنگی را که در آن پیروزی یا شکستی وجود ندارد، توصیف کند زیرا این جنگ، دیگر امروز به جنگی با ضرر تضمین شده، تبدیل شده است و سعودی‌ها دیگر فرصتی برای گرفتن تصمیم به عقب‌نشینی ندارند و موضوع فراتر از حد صحبت در مورد یک فاجعه
 انسانی است. 

ارسال دیدگاه