صدای دیپلماسی منطقه‌ای در «اکو»

رئیس‌‎جمهور در اجلاس ترکمنستان تأکید کرد شبکه مواصلاتی منطقه دیر یا زود باید بازگشایی شود

صدای دیپلماسی منطقه‌ای در «اکو»

گروه خبر

نخستین سفر خارجی سیدابراهیم رئیسی برای شرکت در اجلاس شانگهای به تاجیکستان بود و دومین سفر او هم دیروز برای دیدار با سران عضو سازمان «اکو» در ترکمنستان انجام شد؛ سازمانی که در کنار «اوراسیا» و «شانگهای» یکی از سه پیمان اقتصادی منطقه‌ای مهم دیگری است که ایران در آن حضور دارد و اتفاقاً از این جهت که ایران یکی از پایه‌گذاران این سازمان اقتصادی است، شاید برای ما از دو پیمان دیگر مهم‌تر باشد.

 کشورمان به دلیل داشتن مرز زمینی با پنج کشور عضو اکو و داشتن موقعیت راهبردی جغرافیایی برای برقراری اتصال سایر اعضا به آب‌های بین‌المللی و نیز به دلیل استقرار دبیرخانه دائمی اکو در تهران از موقعیت محوری در این سازمان برخوردار است و دقیقاً به همین دلیل رئیس‌جمهور در سخنرانی خود در اجلاس سران اکو به کریدورهای در دست ساخت و مهم مواصلاتی منطقه اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های تجاریِ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به حدی است که دیر یا زود، تمام مسیرهای بالقوه در منطقه اکو باید گشوده شود. برای منطقه اکو، کریدور «خواف‌– هرات – مزارشریف‌– حِیرَتان» به همان اندازه اهمیت دارد که کریدور «حِیرَتان – مزارشریف – پیشاور»؛ کریدور ریلی «رشت – آستارا – باکو» به همان اندازه ضروری است که کریدور آبی «امیرآباد – اُکتائو»؛ کریدور «استانبول – سرخس – آلماتی» به همان اندازه نقش‌آفرین است که کریدور «بندرعباس – سرخس- آلماتی»؛ بندر چابهار به همان اندازه مهم است که بندر گوادِر؛ بنادر ایران در شمال و جنوب، زیرساخت‌های بی‌بدیل همکاری و رفاه و برادری در منطقه هستند.
رئیس‌جمهور در سخنرانی خود در اجلاس سران اکو به تغییر سیاست خارجی ایران و محوریت سیاست «تعامل حداکثری» با همسایگان هم اشاره کرد و افزود: مجموعه «اکو» علاوه بر بهره بردن از  ویژگی‌های مادی قدرت همچون جمعیت نیم میلیاردی، مالکیت یک سوم منابع انرژی جهان، موقعیت بی‌نظیر ارتباطی میان اروپا با چین و روسیه با خلیج فارس و اقیانوس هند، نیروی انسانی جوان و پرتوان، در بردارنده هویتی ممتاز به نام اسلام است. 

تحقیر تحریم‌های آمریکا 
رئیسی در پایان سخنرانی خود افزود: تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران نیز کوچک‌تر از آن است که خللی در اراده جمهوری اسلامی ایران در سیاست تعامل حداکثری با همسایگان و منطقه ایجاد کند. ایالات متحده آمریکا با خروج غیرقانونی از برجام و تحمیل تحریم‌های غیرقانونی یک‌جانبه و همچنین استقرار سیاست «ظلم حداکثری»، نشان داد منافعش با منافع جمعی منطقه ما سازگار نیست. منفعت منطقه ما همکاری‌های سودمند و برادری ملت‌های منطقه است.

سرمایه‌گذاری تضمین‌شده ایرانیان خارج از کشور در ایران تضمین شده است
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی شامگاه شنبه در بدو ورود به عشق‌آباد از سوی «قربان‌قلی بردی‌محمداف» رئیس‌جمهور ترکمنستان مورد استقبال رسمی قرار گرفت. او در جمع ایرانیان مقیم ترکمنستان آن‌ها را سفیران جمهوری اسلامی و نماینده مقاومت ملت ایران در برابر 40 سال زیاده‌خواهی و سلطه‌طلبی دانست و تأکید کرد باید زمینه جذب، اشتغال و سرمایه‌گذاری آنان در کشور وجود داشته باشد و چنانچه کسی خواهان سرمایه‌گذاری در ایران بود، مطمئن باشد که سرمایه او تضمین شده است.

قرارداد گاز ایران و ترکمنستان احیا خواهد شد 
دیدار با بازرگانان و فعالان بخش خصوصی کشورمان در ترکمنستان برنامه دیگر رئیسی بود که وی در آن تأکید کرد: با حضور در سازمان شانگهای بستر مناسبی برای توسعه روابط منطقه‌ای کشور ایجاد شده است. رئیس‌جمهور با تصریح بر اینکه قرارداد گاز ایران و ترکمنستان حتماً احیا خواهد شد، افزود: با پیگیری‌های انجام شده، ترکمنستان اطمینان یافته دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد. در این دیدار مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در سخنانی با اشاره به دستاوردهای اقتصادی سفر رئیس جمهور به تاجیکستان و دیدار و گفت‌وگو با رئیس‌جمهور این کشور، اظهار کرد: پس از این سفر گشایش‌های اقتصادی قابل توجهی در مناسبات و همکاری‌های اقتصادی تهران و دوشنبه ایجاد می‌شود.
رئیسی در ادامه سفر خود در دیدار عارف علوی رئیس جمهور پاکستان گفت: 20 سال حضور بیگانگان در افغانستان نه تنها مشکلات افغانستان را برطرف نکرده، بلکه نتیجه‌ای جز ظلم، کشتار، غارت و ناامنی نداشته است. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان که همه مردم، اقوام و گروه‌های سیاسی افغان را نمایندگی کند، حمایت می‌کند و در این زمینه آماده همکاری با پاکستان هستیم. امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز در این دیدار با اشاره به دیدار گذشته خود با رئیسی در حاشیه اجلاس شانگهای بیان کرد: پس از آن دیدار سطح روابط دو کشور توسعه پیدا کرده و رشد مبادلات تجاری در آینده چند برابر خواهد شد.

رئیسی خطاب به اردوغان چه گفت؟ 
رئیسی سپس با رجب طیب اردوغان ملاقات کرد و با اشاره به اینکه ظرفیت‌های توسعه روابط و تبادلات تجاری و اقتصادی تهران آنکارا فراتر از سطح کنونی است، اظهار کرد: ایران و ترکیه می‌توانند با ارتقای سطح تجارت و مبادلات کنونی، روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور را به سطح راهبردی نزدیک کنند. رئیس‌جمهور در ادامه همکاری و ارتباط نزدیک ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه را حائز اهمیت دانست و گفت: سه کشور از اشتراکات فراوان فرهنگی، دینی و اعتقادی برخوردار هستیم و ضمن اینکه نباید اجازه داد اخلالی در این روابط ایجاد شود، بلکه با نزدیکی هر چه بیشتر روابط، دشمنان مشترک خود را ناامید کنیم. اردوغان نیز با اشاره به ضرورت ترتیبات امنیتی مبتنی بر حضور فعال کشورهای منطقه‌ای، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه می‌توانند با همکاری سایر کشورهای منطقه، امنیت و ثبات منطقه را حفظ کنند.

یک قرارداد نقد در سفر رئیسی
رئیسی همچنین با  الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان دیدار کرد که تا لحظه تنظیم خبر محتوای گفت و گوی این دیدار منتشر نشده است. پس از پایان این ملاقات، در قراردادی که توسط وزرای نفت دو کشور به امضا رسید، توافق شد سالانه یک و نیم تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از خاک کشورمان به آذربایجان انتقال یابد.
رئیسی پس از دیدار با رئیس جمهور ازبکستان، عشق آباد را به مقصد تهران ترک کرد.

ارسال دیدگاه