printlogo


خطیب‌زاده در نشست خبری دیروز مطرح کرد
شرط صدور بلیت بازگشت آمریکا به برجام
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد کشورهای اروپایی هم هیئت‌های هم‌تراز و در سطح هیئت رده بالای ایران را به مذاکرات وین اعزام کنند.

سعید خطیب‌زاده که به پرسش خبرنگار قدس درباره تردیدها درباره سطح و کارآمدی و اختیارات هیئت‌های اعزامی از سوی تروئیکای اروپایی به مذاکرات بر اساس تجربه مذاکرات قبل در برابر هیئت رده بالا و متخصص اعزامی از سوی ایران پاسخ می‌داد، با بیان اینکه نمی‌خواهیم درباره سطح و ترکیب هیئت‌ها قضاوت کنیم،  افزود: آنچه برای ما مهم است اطمینان از رفع تحریم‌هاست؛ بنابراین هیئت جمهوری اسلامی  ایران بر همین اساس چیده و انتخاب شده و امیدواریم  طرف‌های ما هم به این اولویت جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارند و مذاکرات جاری و آینده در همین مسیر باشد.
وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما که در این دور از گفت‌وگوها چقدر می‌توان امیدوار بود که نتیجه مشخصی حاصل و نقطه آغاز گفت‌وگوهای محتوایی مشخص شود؟ خاطرنشان کرد: عزم جدی، حسن نیت و اراده در هیئت ایرانی جمع است و انتظار داریم طرف‌های ما هم با همین رویکرد در مذاکره حاضر شوند، در این صورت می‌توان امیدوار بود نتیجه مطلوبی بدست آید.

اروپایی‌ها به دنبال تطویل مذاکرات هستند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در واکنش به یادداشت مشترک وزیران خارجه انگلیس و رژیم صهیونیستی علیه ایران در آستانه مذاکرات وین نیز با یادآوری اینکه انگلیس همپای دولت قبلی آمریکا برای از بین بردن برجام تلاش کرده و امروز هم مخالف اصلی گفت‌وگوها در وین و احیای برجام است، گفت: وقتی این آرایش را می‌بینید متوجه می‌شوید برخی کشورهای اروپایی با اراده رفع تحریم‌ها به وین نمی‌آیند و نه تنها جدی نیستند، بلکه به دنبال ایجاد زمینه‌هایی هستند که هم این مذاکرات طولانی شود و هم اجرای برجام به صورت مؤثر اتفاق نیفتد.
وی افزود: اگر آمریکا با این عزم به وین بیاید که بن‌بست‌ها و مواردی که در دورهای قبلی باعث شد به نتیجه نرسیم را حل کنند، قطعاً گفت‌وگوها مسیر آسان‌تری را خواهد داشت و می‌توانیم بگوییم در یک مسیر جدی برای رفع تحریم‌ها قرار داریم و اگر همچنان به مسیر قبلی ادامه دهند و برای حل و فصل آن بن‌بست‌ها به وین نیایند، شرایط سختی را خواهیم داشت که در این صورت قطعاً ایران انتخاب‌های متعددی دارد.
خطیب‌زاده همچنین با رد پیشنهاد رابرت مالی برای دیدار هیئت‌های ایران و آمریکا در وین گفت: اگر آن‌ها با برنامه و اراده‌ای برای رفع تحریم‌ها به وین بیایند آن‌گاه می‌توانند بلیت بازگشت به اتاق برجام را دریافت کنند وگرنه پشت در باقی خواهند ماند.
وی با اشاره به اینکه این پنجره و فرصت برای همیشه باز نیست و باید آن را مغتنم بشمارند، افزود: آن‌ها در 6 دور قبل مذاکرات هم با تلاش برای حفظ بخشی از میراث تحریمی ترامپ وقت ما و 1+4 را گرفتند، توصیه می‌کنیم این بار که در آغاز یک گفت‌وگوی جدید هستیم، با اراده جدی بیایند.
وی درباره درخواست دوباره رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و تکمیل مذاکرات ناتمام خود نیز با یادآوری اینکه مذاکره با گروسی تا داخل هواپیمای وی بر سر برخی کلمات و واژگان ادامه داشت، اما به دلیل حساسیت هر دو طرف توافق نهایی حاصل نشد و مذاکرات ناتمام ماند، با این حال بندهای توافق با آژانس تقریباً نهایی شده و هیئت ایران در روزهای آتی برای نهایی کردن متن با آژانس مراوداتی خواهد داشت.
خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات و موضع‌گیری‌های خصمانه و منفی مقامات اروپایی در پی آغاز دادگاه پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی با اشاره به مسیر فنی این پرونده گفت: برخی کشورها  به دنبال تجارت از غم و اندوه و ناراحتی خانواده‌های داغدار در این حادثه هستند. 

هشدار تهران درباره تحرکات داعش 
در افغانستان

وی در بخش دیگری از این نشست با ابراز نگرانی از افزایش تحرکات و نیروگیری گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش در افغانستان و طراحی برخی عملیات‌ها از سوی آن‌ها، مسئولیت محافظت امنیت مرزها در این کشور را بر عهده هیئت حاکمه سرپرستی این کشور و طالبان عنوان کرد.