واکنش فرزند «جمشید مشایخی» به تندیس جدید پدرش

واکنش فرزند «جمشید مشایخی» به تندیس جدید پدرش

تندیسی از زنده‌یاد جمشید مشایخی که به تأیید فرزندش - نادر مشایخی - هم رسیده است، در آینده نزدیک در موزه سینما جانمایی می‌شود.

به تازگی تندیسی با شمایلی از نقش مشایخی در فیلم «کمال‌الملک» علی حاتمی ساخته شده که مراحل آماده‌سازی نهایی آن در حال انجام است و پس از تکمیل در موزه سینما رونمایی خواهد شد.
نادر مشایخی - رهبر ارکستر و فرزند این بازیگر - به تازگی از مراحل آماده‌سازی این تندیس بازدید داشته و براساس ویدئویی که موزه سینما منتشر کرده، درباره آن گفته است: این شمایل چیزی است که پدرم عاشقش بود، چون او خوشحال بود که نقش کمال‌الملک را بازی کرده است. پیش از اینکه این نقش را بازی کند هم نقاشی می‌کرد و اکنون این تندیس خیلی خوب شده است و آن را که می‌بینم منقلب می‌شوم.
او گفته است: من کمال‌الملک را نمی‌شناختم و این شخصیت با فیلم «کمال‌الملک» برای من و خیلی از جوان‌های آن زمان به مفهوم تبدیل شد. پدرم کتاب‌های زیادی در رابطه با کمال‌الملک و تاریخ آن زمان در اختیار داشت و می‌خواند و به آن دوران تسلط داشت.
نادر مشایخی از علاقه‌مندی مردم به جمشید مشایخی سخن گفته و اضافه کرده است:‌ مردم انگار در او چیزی را کشف کرده بودند که شبیه تختی بود. خودش هم البته همین ‌طور بود یعنی آن سمبل و شخصیتی که از مرام ایرانی می‌دید را در تختی پیدا کرده بود. دوست داشت مثل او باشد و حتی یک بار چند نفر خواستند از پدرم امضا بگیرند که یکی از آن‌ها موقع رفتن به اشتباه به پدرم گفت، خداحافظ آقای تختی و این اشتباه او را بسیار خوشحال کرد.
زنده‌یاد جمشید مشایخی در دوران فعالیت هنری‌اش دو سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را در جشنواره فیلم فجر به ترتیب برای فیلم‌های «کمال‌الملک» و «گل‌های داوودی» دریافت کرد. او همچنین جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای ایفای نقش در فیلم «بانوی من» در هفتمین دوره جشن خانه‌ سینما گرفت، نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره جشن خانه سینما شد و جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم «پدربزرگ» از جشنواره بین‌المللی پیونگ یانگ بدست آورد.

ارسال دیدگاه