خانه‌ای که در زمین رمزارز‌ها آب رفت!

ماجرای یک اعتماد بیجا

خانه‌ای که در زمین رمزارز‌ها آب رفت!

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی از شناسایی و دستگیری سه کلاهبردار اینترنتی در حوزه رمزارز خبر داد. به گزارش قدس، سرهنگ جواد جهانشیری در تشریح این خبر گفت: شهروند سالخورده مشهدی با در دست داشتن مرجوعه قضایی به قصد دادخواهی مبلغ 5میلیارد ریال وجه از دست رفته خود به پلیس فتا استان مراجعه کرد و درخواست وی در دستور کار کارشناس پلیس‌فتا قرار گرفت.

سرمایه یک عمر تلاش پرید
سرهنگ جهانشیری ادامه داد: شاکی سالخورده که فریب چرب زبانی یکی از دوستان صمیمی 35‌ساله‌اش را خورده بود و در پی آشنایی با دو تن دیگر، پیشنهاد کسب ثروت میلیاردی را پذیرفته و با فروش منزل مسکونی خرید 5میلیارد ریال رمزارز را اجرایی می‌کند. در ادامه افراد کلاهبردار به او اعلام می‌کنند رمزارز‌ها داخل کیف پول دیجیتالی که به او داده بودند نگهداری می‌شود. در ادامه نوه‌اش متوجه می‌شود کیف پول دیجیتال وی خالی از رمزارز شده و برای شناسایی عامل یا عاملان برداشت غیرمجاز، به پلیس فتا مراجعه می‌کند.
وی گفت: با توجه به ادله ارائه شده توسط شاکی و بررسی‌های فنی و پلیسی، کارشناسان سرنخ‌هایی از سرقت رمزارزهای شاکی بدست آوردند و در بررسی‌های دیجیتالی هویت اصلی عاملان برداشت غیرمجاز را شناسایی و با هماهنگی قضایی متهمان در محل مخفیگاه خود به همراه ادله دیجیتالی دستگیر شدند.
رئیس پلیس فتا خراسان رضوی تصریح کرد: به غیر از متهم جوان که قسمت فنی کار را برعهده داشت دو متهم دیگر که دارای سوءسابقه کیفری نیز بودند دستگیر و با رؤیت شواهد فنی غیرقابل انکار به جرم خود اعتراف کردند. آن‌ها به‌واسطه تبلیغات واهی و سوءاستفاده از اعتماد شاکی، وی را ترغیب به سرمایه‌گذاری در بخش رمزارز نموده و در نهایت با تبدیل رمزارزها به ریال و پولشویی قصد دور زدن قانون را داشتند که با اقدام به موقع پلیس در چنگال قانون گرفتار شدند.
سرهنگ جهانشیری افزود: متهمان پس از اعتراف به بزه صورت گرفته به همراه مستندات و ادله موجود برای کسب تکلیف نهایی به دادسرا اعزام شدند.
این مقام مسئول به شهروندان توصیه کرد: هرگونه ورود و سرمایه‌گزاری در عرصه فناوری‌های نوین نیازمند دانش فنی و آگاهی است؛ شهروندان عزیز بسیار مراقب پیشنهادهای دلفریب و اغواگرایانه که از دوست و غریبه درخصوص سرمایه‌گزاری در حوزه رمزارز دریافت می‌کنند، باشند و در این راستا هرگز به احدی اعتماد نکرده و کلید خصوصی ( رمز ریکاوری 12 یا 24 حرفی) خود را به دست فردی نسپارند.

نقشه زن برای آزمایش شوهرش!
وی در تشریح پرونده‌ای دیگر بیان کرد: مردی که او هم مرجوعه قضایی همراه داشت پس از مراجعه به کارشناسان پلیس فتا استان پس از ارائه شکایت، از مأموران خواست تا از انتشار تصاویر خصوصی‌اش در فضای مجازی که فردی تهدید به این کار کرده است، جلوگیری کنند. او هدف فرد ناشناس را پرداخت پول در ازای منصرف شدن از نیتش عنوان کرد. درهمین رابطه پرونده‌ای در دایره رسیدگی به جرایم غیراخلاقی تشکیل شد و رسیدگی به آن در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.
سرهنگ جهانشیری ادامه داد: با توجه به اظهارات و ارائه مستندات توسط شاکی مبنی بر تهدید به انتشار تصاویر محرمانه و خصوصی از وی، کارشناسان پس از بررسی و انجام تحقیقات لازم و عملیات فنی و پلیسی دریافتند عامل تهدید به انتشار تصاویر؛ فردی جز همسر شاکی نیست و در ادامه برای روشن شدن مسئله، همسر وی را به پلیس فتا فرا خواندند.
این مقام انتظامی افزود: همسر شاکی در مواجهه با ادله فنی، فعل ارتکابی خود را پذیرفت و بیان کرد: برای برطرف شدن سوءظن خود و به قصد محک زدن  شاکی(همسرش) با هویتی ناشناس، پیام درخواست آشنایی و دوستی برای او فرستاده و همسر وی در کمال ناباوری درخواست فرد ناشناس را پذیرفته و در برابر شخصیت ساختگی تسلیم و اقدام به برقراری ارتباط کرده است.
متهم پرونده همچنین مدعی بود: با این کار غرور و احساس زنانه وی را خدشه‌دار و فکر انتقام و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و محرمانه به سرش زده تا بدینوسیله شاکی را مورد آزار و اذیت روحی قرار دهد. این مقام انتظامی بیان کرد: کاربران فضای سایبری هرگز به هویت افراد در فضای سایبری اعتماد نکرده و با فراگیری مهارت‌های زندگی چه در فضای فیزیکی و چه در فضای مجازی فارغ از هرگونه انتقام‌جویی و خصومتی، مشکلات را با درایت و مدیریت حل نمایند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه