«جمال» سینمای انقلاب

شب «شورجه» در موزه سینما برگزار شد

«جمال» سینمای انقلاب

صبا کریمی

مراسم بزرگداشت «جمال شورجه» به همت کانون کارگردانان سینمای ایران با همکاری موزه سینمای ایران و حضور جمعی از سینماگران، جمعه گذشته ۲۴دی ماه در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد.


محسن امیریوسفی، رئیس کانون کارگردانان در سخنانی گفت: امشب برای بزرگداشت کارگردانی گرد هم آمدیم که دانش‌آموخته گرافیک است و به گفته خودش اگر انقلاب نمی‌شد هیچ‌گاه به سراغ سینما نمی‌رفت. آقای شورجه و تعدادی از دیگر فیلم‌سازان هم‌نسل و هم‌فکر ایشان متر و‌ معیار سینمای دفاع مقدس و انقلاب هستند که امیدواریم بتوانند در مسیر سینمای مورد علاقه خود به راحتی کار کنند، همان‌طور که سینماگرانی با تفکرات و اندیشه‌های دیگر هم حق کار و ادامه حیات سینمایی دارند. 

شورجه همانند یک آرتیست زندگی می‌کند 
در ادامه سیداحمد میرعلایی، تهیه‌کننده پیشکسوت سینما و مدیر فرهنگی در بخش دیگری از این مراسم گفت:‌ سالیان سال است در خدمت جمال شورجه بوده و هستم و افتخار می‌کنم از فیلم اول «روزنه» و سریال «حضرت موسی(ع)» کنار ایشان حضور داشتم. ما در سینما تلاش می‌کنیم برای مردم آرتیست بیافرینیم؛ این آفریدن در نوشته و کارگردانی بسیار دشوار است. اما آرتیست زندگی کردن بسیار سخت و دست نیافتنی است. چند نمونه آرتیست در سینما داریم که این گونه زندگی کنند؟ مگر می‌شود کارگردانانی که در این سینما کارگردانی کرده‌اند در یک پروانه ساختشان اسم آقای شورجه نباشد؟ وی ادامه داد: امروز اینجا جمع نشده‌ایم به جمال شورجه احترام بگذاریم، بلکه جمع شده‌ایم به خودمان احترام بگذاریم. امیدوارم این شب‌ها و حرکت‌ها ادامه پیدا کند و رفاقت‌ها و دوستی‌ها پایدارتر شود. 

شورجه نماد سینمای انقلاب است
در ادامه این مراسم جواد شمقدری گفت: «جمال شورجه» نماد سینمای انقلاب است؛ شخصی مثل «ژرارد دوپاردیوو» که در کار «احمد بای» بازی می‌کرد؛ عاشق او شده بود و اگر امکانش بود امشب در این جمع درباره این استاد سینما صحبت می‌کرد. عمده کارهای «جمال شورجه» براساس نیاز روز جامعه و سینمای ایران بوده است.
جمال شورجه نیز در مراسم بزرگداشت خود در موزه سینما طی سخنانی گفت: از همه دوستانی که در این مراسم شرکت کردند و مدت‌ها ندیده بودمشان ممنونم، خدا حفظ‌تان کند. از تورج منصوری که یار غار من بود و در فیلم «احمد بای» دلسوزانه به من کمک می‌کرد ممنونم، به من دلگرمی می‌داد که طاقت بیاوریم چرا که «احمد بای» به لحاظ تولید و تهیه، فیلم بسیار سختی بود و من دو هفته پس از آن سکته کردم. این فیلم درباره احمد بیگ پاشا قهرمان ملی الجزایر است که در آن کشور مانند سردار سلیمانی ما محبوب است و برای او احترام قائل‌اند. حاج قاسم در کشور ما مظلوم واقع شد ولی احمد بیگ پاشا یکی از سرداران عثمانی بود که بسیار محبوب بود.


برچسب ها :
ارسال دیدگاه