مُهر ثبت ملی بر 17 اثر موزه آستان قدس رضوی

مُهر ثبت ملی بر 17 اثر موزه آستان قدس رضوی

17 اثر از مجموعه آثاری که در موزه‌های آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، در فهرست آثار تاریخی- فرهنگی ملی به ثبت رسیده است.
به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مجموعه آثار ثبت شده را جزو مفاخر هنری، علمی و فرهنگی موجود در موزه‌های رضوی برشمرد و توضیحاتی درباره آثار ثبت ملی این مجموعه ارائه کرد.

 از اسطرلاب تا پرچم جنگی
«اسطرلاب مسطح» ساخته شده توسط عبدالحسین عبدالائمه از جمله این آثار است. این اثر ملی از نفیس‌ترین، گرانبها‌ترین و دقیق‌ترین اسطرلاب‌های جهان است و نقش دانشمندان ایرانی و مسلمان در دانش کیهان‌شناسی، گاه‌شماری و ارتقا و تکامل و گسترش اسطرلاب را نشان می‌دهد. 
 از دیگر آثار ملی گنجینه‌های مختلف موزه مرکزی آستان قدس رضوی، باید به آثار ثبت شده از گنجینه فرش نیز اشاره کرد که «صندوق پوش زری اطلسی» متعلق به دوره صفوی از آن جمله است. بقایای پرچم واقعه جهاد اسلام عشایر عرب خوزستان علیه انگلیس در جنگ جهانی اول، تابلو تعزیه‌خوانی وقایع روز عاشورا، دو جام دوستکامی 
قلم زنی و کتیبه‌دار و منقوش و کتیبه‌دار، سکه دراخم شاپوراول از نمونه سکه‌های نایاب ساسانی معروف به کلاه‌عقابی که به طور مناسبتی ضرب می‌شده است نیز از دیگر آثار ثبت شده است.

قرآن‌ها
در موزه قرآن گنجینه رضوی نیز تعدادی از آثار ثبت ملی نگهداری می‌شود که از جمله آن باید به «قرآن کامل وقفی» به خط میرعبدالقادرحسینی شیرازی کتابت شده در قرن 10 وقف شده توسط همایون اعظم ابراهیم قطب‌شاه، پادشاه کلکنده هند به تاریخ 970 هجری قمری اشاره کرد. همچنین «قرآن کامل مترجم با پنج تفسیر» اثر ارزشمند تفسیر حسینی به زبان فارسی از ملاحسین واعظی کاشفی، عالم بزرگ شیعی دیگر آثار ثبت ملی موزه قرآن این گنجینه است.
همچنین «پنجره فولادی زرکوب» اثری یگانه از هنر فلزگری و زرگری دوره تیموری با کتیبه زرکوب شاهرخ تیموری یکی از آثار گنجینه تاریخ حرم است که ثبت ملی شده است. در کنار آن نیز باید به «قفل آویز رمزدار فولادی یازده مگسی» به همراه کلید نمونه از صنعت فولادکاری دوره صفوی با تزئینات زرکوب و استفاده از اشعار فارسی اشاره کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه