توافق ۲۵ ساله با چین و  شتاب دادن به صنعت خودرو

در گفت‌وگو با یک کارشناس بررسی شد

توافق ۲۵ ساله با چین و  شتاب دادن به صنعت خودرو

میلاد شکری   یک کارشناس بازار و صنعت خودرو در گفت‌وگو با قدس آنلاین در خصوص مهم‌ترین برنامه‌های دولت آینده برای حل برخی از مشکلات صنعت خودرو گفت: یکی از موضوعات مهمی که مردم، کارشناسان، مصرف‌کنندگان واقعی و خودروسازان به شدت از آن گله‌مندند موضوع قیمت‌گذاری دستوری است. قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو وضعیت وخیمی پیدا کرده است، موضوعی که به زیان خودروساز و مصرف‌کننده واقعی و به سود دلالان در این بازار شده است. 
بابک صدرایی در ادامه با اشاره به راهکارهایی برای پیشرفت صنعت خودرو و سرمایه‌گذاری بیشتر در این صنعت به دولت آقای رئیسی گفت: انتظار می‌رود دولت سیزدهم مانع هر گونه قیمت‌گذاری دستوری شود تا براساس روش‌های جهانی قیمت‌گذاری‌ها شفاف‌سازی شود. در این صورت دولت مانع زیان خودروساز، خرید خودرو با قیمت‌های غیرواقعی و زیاد و سودبری دلالان می‌شود. وی در ادامه با بیان یک راهکار و پیشنهاد دیگر خاطرنشان کرد: اگر دولت آقای رئیسی با دولت چین براساس توافق‌نامه ۲۵ ساله بتواند فناوری‌های به‌روز این کشور را برای صنایع مختلف و صنعت خودروسازی کشور وارد کند قطعاً کمک بزرگی به پیشرفت صنعت خودرو کرده است. 
وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر دولت سیزدهم در همکاری اقتصادی با کشور چین بتواند پلتفرم‌های متعددی را برای خودروسازی کشور خریداری کند و از آن متناسب با فرهنگ و تقاضای بازار ایران خودروهای خوب و باکیفیت بیشتری تولید کند می‌توان به بهبود وضعیت خودروسازی کشور امید بست. ضمن اینکه توصیه می‌شود دولت برای رقابت‌افزایی و توسعه صنعت خودرو نگاه هدفمند و ویژه‌ای به آزادسازی واردات خودرو و جلب سرمایه‌گذاری خارجی در تمام صنایع کشور به خصوص صنعت خودروسازی داشته باشد.