وقف سلامت برای 48‌هزار نفر

گزارشی از خدمات درمانی موقوفه عبدالله رضوی

وقف سلامت برای 48‌هزار نفر

مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی گفت: در هشت ماه ابتدای سال جاری، 48 هزار و 724 نفر با هزینه 38 میلیارد و 873 میلیون ریال از خدمات درمانی و بهداشتی این درمانگاه بهره‌مند شده‌اند و در حال حاضر حدود ۱۰ هزار نفر زیر پوشش خدمات درمانی این درمانگاه هستند.به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، مهدی رحیمی بیان کرد: درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی در سال 1364 توسط واقف خیراندیش مرحوم عبدالله رضوی میرزای ناظر در خصوص ارائه خدمات درمانی به مردم به ویژه محرومان تأسیس شده است.

وی خدمت منحصربه‌فرد این درمانگاه را درمان و تأمین داروی رایگان برای بیماران نیازمند دانست و گفت: خدمات ارائه شده به بیماران در بخش‌های پزشک عمومی، دندانپزشکی، مامایی، خدمات پرستاری، داروخانه، آزمایشگاه، سونوگرافی و رادیولوژی است.
وی در خصوص نحوه ارائه خدمات درمانی به بیماران نیازمند بیان کرد: ابتدا افراد نیازمند از طرق مختلف چون معتمد و یا شورای روستا و برای افراد خارج از روستا با ارائه مستند پزشکی شناسایی می‌شوند و با توجه به میزان محرومیت در سه گروه زرد، آبی و سبز قرار می‌گیرند.
رحیمی با بیان اینکه افرادی که در گروه زرد قرار می‌گیرند، درمانگاه 50 درصد، گروه سبز 70 درصد و گروه آبی 100 درصد هزینه دارو را تأمین می‌کند و در مورد ویزیت نیز بنا به محرومیت افراد مقدار آن متغیر است؛ تصریح کرد: برای این افراد کارت درمان صادر می‌شود و براساس رنگ کارت، تعرفه‌ای که پیشتر اعلام شده، پرداخت می‌کنند. همچنین این درمانگاه در مواردی هزینه بستری بیمار را در بیمارستانی که تحت مراقبت بوده پرداخت کرده است.
وی در خصوص بخش رادیولوژی گفت: خدمات در این بخش نیز برای افراد نیازمند براساس رنگ کارت است اما چون درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی رادیولوژی ندارد بیماران به مراکز طرف قرارداد برای دریافت این خدمت معرفی می‌شوند.
مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی با بیان اینکه براساس وقف‌نامه تمام بیماران می‌توانند از خدمات این درمانگاه بهره‌مند شوند؛ گفت: خدمات درمانی برای افرادی که نیازمند نیستند، به صورت آزاد محاسبه می‌شود.
وی افزود: در هشت ماه ابتدای سال جاری 48 هزار و 724 نفر با هزینه 38 میلیارد و 873 میلیون ریال از خدمات درمانی و بهداشتی این درمانگاه بهره‌مند شده‌اند و در حال حاضر حدود 10هزار نفر زیر پوشش مستمر خدمات درمانی این درمانگاه هستند.
رحیمی با بیان اینکه درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی در زمان شیوع کرونا، در بحث تأمین داروی نیازمندان حاشیه شهر ورود کرده است؛ اظهار کرد: به همین منظور تفاهم‌نامه‌ای بین بسیج جامعه پزشکی مشهد و درمانگاه امضا شده است که براساس آن ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در حاشیه شهر مشهد انجام می‌شود. در این طرح پزشک توسط بسیج جامعه پزشکی و دارو توسط این درمانگاه به‌صورت رایگان تأمین می‌شود.
وی افزود: علاوه بر این تعداد20 کپسول اکسیژن به همراه تجهیزات جانبی با اعتبار ۷۲۰ میلیون ریال تهیه و برای درمان بیماران کرونایی به‌صورت امانت و رایگان در اختیار بیماران متقاضی قرار می‌گیرد.

ارسال دیدگاه