پیش از مشاهده کالا تأیید دریافت ندهید

هشدار پلیس فتا خراسان رضوی به خریداران اینترنتی

پیش از مشاهده کالا تأیید دریافت ندهید

عقیل رحمانی

با توجه به گزارش وقوع برخی کلاهبرداری‌ها در پوشش فروش کالاهایی که به صورت آنلاین فروخته شده بودند، رئیس پلیس فتا خراسان رضوی به شهروندان هشدار داد به هیچ عنوان پیش از آنکه محتویات بسته خریداری و دریافت شده از سایت را مشاهده نکرده‌اید، تأیید رسید کالا ندهید.

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد
مدتی پیش یکی از شهروندان با مراجعه به تحریریه روزنامه قدس به شیوه‌ای از کلاهبرداری در پس خرید اینترنتی اشاره کرد. وقتی ابعاد موضوع بررسی شد آن‌هم فارغ از صحت و سقم ادعای صورت گرفته، این فرضیه پیش روی ما قرار گرفت که با اندکی سهل‌انگاری از سوی خریداران کالا به صورت برخط، این کم توجهی می‌تواند دردسرهای فراوانی برای آن‌ها ایجاد کند.
این شهروند در تشریح نحوه کلاهبرداری حدود ۷۰ میلیون تومانی به خبرنگار قدس گفت: چندی پیش با توجه به تبلیغات گسترده‌ای که یکی از سایت‌های فروش کالا به صورت برخط داشت و از طرفی این سایت که به نوعی یکی از سایت‌های مرجع خرید و فروش کالا به صورت اینترنتی در ایران شناخته می‌شود، دست به کار شدم تا دو گوشی آیفون ۱۳ از این سایت خریداری کنم.
مراحل خرید کالا طی و هزینه مورد نیاز را هم به صورت اینترنتی به حساب سایت واریز کردم.
چند روزی هم منتظر ارسال کالای خریداری شده ماندم تا اینکه پیک سایت شناخته شده با من تماس گرفت و آدرس و مشخصات من را چک کرد و اندکی بعد هم پشت در خانه حاضر شد. من هم برای تحویل گرفتن دو گوشی موبایل که حدود ۷۰‌میلیون تومان در آن زمان قیمت داشت مقابل در آمدم و کالا را تحویل گرفته و کد تأیید دریافت کالا را هم برای پیک خواندم. 
پیک رفت و من هم وارد خانه شدم، اما همه چیز به زمانی مربوط می‌شود که من کارتن‌های مهرو‌موم‌شده گوشی‌ها را باز کردم و همان‌جا خشکم زد، چرا که داخل بسته آن چیزی نبود که من سفارش داده بودم. مشخص بود کارتن‌ها پیشتر باز شده و کالا جعلی است.
این شهروند ادامه داد: به سرعت با شماره تلفن پیگیری سایت تماس گرفتم و ماجرا را به آن‌ها گفتم. اما متصدی مربوط اعلام کرد شما تأیید دریافت کالا را زده‌اید، این یعنی شما تأیید کرده‌اید که بسته دریافتی با محتویات داخل آن همخوانی‌دارد. همان‌جا پی بردم چه اشتباه بزرگی کردم ولی دست از پیگیری ماجرا برنداشتم. مدام از مسئولان سایت پیگیری می‌کردم چرا که ۷۰میلیون تومان پول کمی نبود و جبران آن برایم سخت بود. اما چند روز بعد فهمیدم همه چیز زیر سر پیک سایت بوده و او با همین شیوه افراد دیگری را هم هدف کلاهبرداری قرار داده و با روشی خاص کارتن‌ها را باز و محتویات را تغییر می‌داده و گوشی‌ها را هم به سرقت برده است. درحال حاضر پیک مذکور متواری است. از سوی دیگر گوشی‌های من در بازار فروخته شده و در حال حاضر سایت می‌گوید بررسی شماره سریال گوشی نشان می‌دهد که آن‌ها فعال شده‌اند! اما مگر پیک نیروی سایت نیست؟ چرا مدیران سایت زیر بار نمی‌روند. این‌گونه باشد اعتماد مردم از خرید‌های اینترنتی از بین خواهد رفت. 

کالای مجازی را حقیقی ببینید 
رئیس پلیس فتا خراسان رضوی گفت: شهروندان و افرادی که از سایت‌های فروش کالا اقدام به خرید اینترنتی می‌کنند باید بدانند و مراقب باشند که به هیچ عنوان پیش از مشاهده کالا به صورت فیزیکی و تست سلامت آن، اقدام به تأیید دریافت کالا نکنند.
سرهنگ جهانشیری تصریح کرد: خریداران کالا به صورت برخط این نکته را هم مد نظر قرار دهند که در زمان تحویل این‌گونه کالا‌ها عجله نداشته باشند و فقط به فکر دریافت کالا نباشند و تا حد امکان مشخصاتی از فرد تحویل دهنده مانند شماره پلاک خودرو یا موتورسیکلت را به خاطر بسپارند. اگر بسته‌بندی کالا از نظر ظاهری دارای مشکل بود حتماً از آن در حضور نماینده سایت تصویربرداری و مستندسازی کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه