بازی تاج و تخت در حریم سلطان!

رسانه‌های ترکیه مدعی خنثی شدن طرح ترور اردوغان شدند

بازی تاج و تخت در حریم سلطان!

علوی

شبکه‌های رسمی ترکیه در خبری فوری اعلام کردند طرح ترور رجب طیب اردوغان با انفجار بمب، درست لحظاتی پیش از آغاز سخنرانی وی در شهر «سعرد» کشف و خنثی شد. به گزارش فارس، این بمب زیر یک ماشین پلیس کار گذاشته شده و از راه دور کنترل می‌شده است. برخی گزارش‌ها می‌گویند خودرو بمب‌گذاری شده، ماشین شخصی یک افسر بوده و خودرو خدمتی و رسمی پلیس نبوده است.

 در حالی که خبر خنثی شدن ترور ادعایی رئیس جمهور ترکیه منتشر می‌شود، مقامات حزب حاکم بهانه خوبی برای سرکوب بیشتر مخالفان به بهانه ترور اردوغان پیدا کرده‌اند. این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که اوضاع ترکیه در روزهای اخیر به دلیل بحران‌های اقتصادی ناشی از سقوط ارزش پول ملی این کشور با تنش همراه بوده است. لیر در یک سال گذشته ۴۴درصد یعنی حدود نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده و اردوغان تنها در دو سال گذشته سه‌بار رئیس بانک مرکزی این کشور را عوض کرد. اردوغان همین چند روز پیش نیز وزیر اقتصاد این کشور را برکنار و «نورالدین نباتی» را به عنوان وزیر اقتصاد جدید این کشور معرفی کرد. گفته می‌شود «نباتی» که به عنوان وزیر اقتصاد و خزانه‌داری فعلی معرفی شده، از حامیان سرسخت کاهش نرخ بهره است. تحلیلگران اقتصادی مدیریت نادرست اردوغان را عامل به‌هم‌ریختگی اقتصادی در این کشور می‌دانند و بر این عقیده‌اند سوءمدیریت و ابهامات سیاسی سبب شده تورم در این کشور دو رقمی شود و ذخایر خارجی به کمترین میزان برسد، همچنین لیر -پول ملی ترکیه- در چهار سال، دو سوم ارزش خود را از دست بدهد که بدترین وضعیت در بین اقتصاد‌های نوظهور به حساب می‌آید. در حالی که اردوغان اصلاً اقتصاد نخوانده است، تئوری‌های اقتصادی می‌دهد که سیاستمداران و مدیران اقتصادی از این وضعیت راضی نیستند. پیش از این، رسانه‌ها صحنه‌هایی را نشان می‌دادند که مردم، پول ملی خودشان را در مقابل دوربین‌ها می‌سوزاندند؛ به این معنی که پولشان بسیار بی‌ارزش شده و به هیچ دردی نمی‌خورد. برخی ناظران معتقدند هر مقدار که اوضاع داخلی به‌خصوص وضعیت اقتصادی ترکیه نابسامان می‌شود، نخبگان حاکم طرحی برای پرت کردن حواس افکار عمومی پیاده می‌کنند. 
آن‌ها شرایط پس از کودتای تابستان ۹۵ این کشور را شاهد مثال خود ارزیابی کرده و معتقدند آن کودتا، بهانه نیروهای امنیتی این کشور برای قلع و قمع تمام مخالفان در سراسر ترکیه بود. اینک با انتشار خبر خنثی شدن ترور رجب طیب اردوغان، دوباره فضا برای تشدید ترتیبات امنیتی ضد مخالفان رئیس‌جمهور و حزب حاکم به منظور کنترل وضعیت نابسامان اقتصادی این روزهای ترکیه مهیا خواهد شد.

ارسال دیدگاه