کابینه هتلی منصور هادی در آستانه فروپاشی

جنگ یمن به پایانش نزدیک می‌شود؟

کابینه هتلی منصور هادی در آستانه فروپاشی

مهدی خالدی

تنها دو روز پس از بیانیه بی‌سابقه دو مقام دولت منصور هادی و انتقاد آن‌ها از جنگ بی‌حاصل هفت ساله، روز گذشته نیز وزیر بهداشت دولت مستعفی با انتشار توییتی از آمادگی وزیران (که در هتلی در ریاض سکونت دارند) برای استعفای دسته‌جمعی خبر داد؛ رویدادی که آشکار می‌سازد کابینه رئیس‌جمهور فراری با بحران روبه‌رو بوده و در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. هرچند «قاسم بحیبح» علت این تصمیم را وخامت شرایط اقتصادی یمن عنوان کرده اما واقعیت چیز دیگری است. «احمد بن دغر» رئیس شورای مشورتی و «عبدالعزیز جباری» نایب رئیس پارلمان دولت مستعفی در بیانیه خود با صراحت به این نکته اشاره کرده بودند که گزینه نظامی علیه انصارالله شکست خورده و زمانش رسیده به جنگ پایان داده شود.
رویکرد تازه و کم‌سابقه مقامات دولت هادی چیزی است که نمی‌توان دربرابر آن بی‌تفاوت بود. این تغییر موضع آشکار اکنون این پرسش را ایجاد می‌کند که آیا جنگ یمن به پایانش نزدیک می‌شود؟ همان‌گونه که گفته شد دست و پا زدن‌های مقامات دولت هادی در وهله نخست مهر تأییدی بر بی‌نتیجه بودن جنگ هفت‌ساله است. هرچند این واقعیت سه چهار سالی می‌شود که بروز کرده اما اکنون ابعاد آن بر همگان آشکار می‌شود. یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با قدس با ذکر این نکته می‌گوید: این البته اذعانی به واقعیت‌های روی زمین در جنگ یمن نیز است؛ اینکه دولت مستعفی در صحنه میدان، زمین، دریا و هوا از هیچ قدرت و اختیاری برخوردار نیست و آن‌که تصمیم‌ می‌گیرد متجاوزان عربستان و اماراتی هستند. اظهارات وزیر‌بهداشت دولت هادی تلنگری به ائتلاف متجاوز است، اینکه مردم از جنگ خسته شده و مصیبت‌های ایجاد شده محصول هجوم دشمنان خارجی است.
سیدرضا میرابیان تصریح کرد: به نظر می‌رسد آن‌ها دریافته‌اند جنگ یمن از نظر نظامی پیروزی نخواهد داشت. از این رو به دنبال آن هستند زمینه چرخش به سمت یک راه‌حل سیاسی را فراهم کنند. میرابیان در ادامه با بیان اینکه انصارالله همواره از صلح سخن گفته، تأکید کرد: همین چند روز پیش «هشام‌الشرف» وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در گفت‌وگو با المیادین صریحاً گفت: ما چندین بار دست خود را برای صلح دراز کردیم، ولی به دنبال صلح عادلانه هستیم. پس هرگونه صلحی در سایه توجه به خواسته مقاومت امکان‌پذیر است وگرنه لفاظی‌های توخالی می‌تواند دامی باشد تا انصارالله که این روزها در همه جبهه‌ها و به‌ویژه مأرب و الحدیده در حال پیشروی است را زمینگیر کرده و در ادامه اهداف پشت پرده خود را پیگیری کنند.
وی تصریح کرد: انصارالله به‌درستی می‌داند طرف مذاکره وی نه دولت نیم‌بند هادی بلکه سعودی و امارات هستند. شرط اولیه مقاومت برای هرگونه گفت‌وگو با ریاض هم دو چیز است؛ پایان تجاوز به یمن و رفع تحریم‌های ظالمانه. پس اگر این دو محقق نشود انگار هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده و مذاکره‌ای در کار نخواهد بود. این تحلیلگر در انتها افزود: عربستان هنوز در این توهم به سر می‌برد که این جنگ را با راه‌حل نظامی به پایان برساند. مردم یمن هم‌اکنون هم زیر حملات بی‌محابای ائتلاف سعودی قرار دارند به‌گونه‌ای که همین روز گذشته در جریان بمباران صنعا پایتخت یمن توسط جنگنده‌های سعودی ۱۳ غیرنظامی شهید و زخمی شدند. تا وقتی که این توهم هست و به این دو خواسته تن ندهند دورنمای یمن شاهد اتفاق تازه‌ای نخواهد بود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه