صف بندی یاران بایدن مقابل شرق

تحرکات رئیس جمهور آمریکا علیه روسیه و دو وزیرش علیه چین تشدید شده است

صف بندی یاران بایدن مقابل شرق

علوی

 این روزها ایالات متحده از هر جهت به دنبال مقابله با دو دشمن اصلی خود یعنی چین و روسیه است و از هر ابزاری استفاده می‌کند تا کمربند تهدیدهای خود را علیه این دو معتبر جلوه دهد. در همین راستا، رئیس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران در کاخ سفید اعلام کرد مجموعه‌ای از ابتکارات را در مقابل روسیه در نظر گرفته که تشدید اوضاع در مرز با اوکراین را بسیار سخت خواهد کرد. به گزارش مهر، جو بایدن همچنین اعلام کرد در تماس دائم با متحدان آمریکا در اروپا و اوکراین است و «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا نیز به طور گسترده در این موضوع فعال هستند. پیش از بایدن، «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرده بود رصد نشانه‌ها و هشدارها درزمینه فعالیت‌های نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، نگرانی شدید واشنگتن را در پی داشته حال آنکه بر تندی لحن مسکو هم افزوده شده است. 
در روزهای گذشته، در پی برگزاری نشست وزرای خارجه ناتو در شهر «ریگا» پایتخت لتونی، لفاظی‌ها علیه روسیه بالا گرفته است. در همین راستا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: مسکو در صورت تهاجمی‌تر شدن در برابر اوکراین، تاوان سنگینی خواهد پرداخت.  ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اما هشدار داد: افزایش زیرساخت‌های نظامی ناتو در اوکراین، خط قرمز روسیه است و مسکو با ایجاد تهدید متقابل، مقابله خواهد کرد.
در حالی که رئیس جمهور و برخی مقامات کاخ سفید مشغول حملات تبلیغاتی علیه روسیه شده‌اند، وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا هم پروژه چین‌هراسی خود را تشدید کرده‌اند. در همین راستا، ژنرال لوید آستین درباره فعالیت‌های چین در حوزه تسلیحات هایپرسونیک یا ابرصوت هشدار داد و گفت: آمریکا به دفاع از خود و توقف «تهدیدهای احتمالی» از سوی چین ادامه خواهد داد.  وزیر خارجه ایالات متحده هم درباره هرگونه حمله به تایوان به شدت هشدار داد و گفت این اقدام احتمالی «پیامدهای بسیار وحشتناکی» خواهد داشت. آنتونی بلینکن در عین حال همزمان با هشدار به چین، ابراز امیدواری کرد رهبران این کشور درباره تشدید بحران بر سر تنگه تایوان بسیار محتاط باشند، چون اقدامات آن‌ها می‌تواند زمینه‌ساز یک رویارویی تمام‌عیار شود. آنچه از رویکرد امروز آمریکا برداشت می‌شود، تلاشی چندجانبه و چندلایه در برابر بلوک شرق است. گویا واشنگتن به این نگرش رسیده که دیگر روزهای آخر سردمداری‌اش بر جهان آغاز شده و هر چه زودتر باید با رؤسای آینده جهان درگیر شود.

ارسال دیدگاه