حاصل 50 سال منبر رفتن

توصیه آیت‌الله فاطمی‌نیا به وعاظ و مداحان چه بود؟

حاصل 50 سال منبر رفتن

پیش از این در گفت‌وگویی گفته بود: «تعارف نداریم، کفگیر ما دارد یواش یواش به ته دیگ می‌رسد، در گذشته مجتهدان روی منبر می‌‌‌‌رفتند، اما امروز...». گوینده این جملات، آیت‌الله فاطمی‌نیا، کسی که همه او را به منبرهای سرشار از محبتش می‌شناختند، حالا با رفتنش بیشتر از همیشه معنای این جملات را به ما فهماند تا بدانیم چقدر نسبت به دیروزی که بود و پای منابرش بودیم، دست خالی‌تر شدیم. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌هایی از گفت‌وگوی ایشان با خبرگزاری فارس است که در آن مرحوم فاطمی‌نیا توصیه‌هایی را به اهل منبر، هیئت‌های مذهبی و مداحان می‌کند.

تعارف نداریم، کفگیر ما دارد یواش یواش 
به ته دیگ می‌رسد

این عالم ربانی در بخشی از سخنانش اشاره داشت: آقا! ببینید تعارف نداریم، کفگیر ما دارد یواش یواش به ته دیگ می‌رسد، در گذشته مجتهدان روی منبر می‌‌‌‌رفتند، اما امروز... . آیت‌الله بهجت(ره) درباره محتوای سخنرانی در جلسات عزاداری اشاره داشتند که منبری‌ها از نهج‌البلاغه بگویند، بنده دیدم ایشان درست می‌گویند، ولی اگر بخواهیم نهج‌البلاغه را برای مردم شرح بدهیم، شاید همه مردم متوجه نکات و ظرایف آن نشوند و باید بر اساس عقول مردم با آن‌ها سخن گفت. سخنرانان می‌توانند یک جمله از نهج‌البلاغه، مقداری از قرآن کریم یا فرازهایی از دعای عرفه را محور صحبت‌های خود قرار دهند، در کنار این موارد روضه‌ای هم باشد، یعنی صحبت خشک تنها نباشد.

 این تجربه کسی است که ۵۰ سال منبر رفته است
وی افزود: در یک جمع‌بندی برای اهل منبر عرض کنم دعای عرفه، قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه را ملاک قرار دهند. این تجربه کسی است که ۵۰ سال منبر رفته است. حال در برخی از مجالس آش، شله‌زرد، شربت و پلو می‌دهند، کار درستی هم هست، خدا هم قبول کند، اما می‌خواهم بگویم علاوه بر این‌ها باید به فکر معرفت و آگاهی مردم هم بود.

مداح نباید با فعل و حرکتش شأن اهل بیت(ع) را پایین بیاورد
آیت‌الله فاطمی‌نیا در ادامه با اشاره به حواشی‌ آن دوران درباره برخی هیئت‌ها بیان کرد: امان از دست برخی مداحان که مراعات نمی‌کنند! مداح نباید با فعل و حرکتش خدایی نکرده شأن اهل بیت(ع) را پایین بیاورد، بنده با این مخالف هستم، اینکه مداح می‌خواهد مردم گریه ‌کنند واقعاً خوب است، ولی به‌تازگی چند فیلم به من نشان دادند که در بعضی‌ از هیئت‌ها حرکات خارج از عرف عزاداری انجام می‌دهند.

خاطره آیت‌الله فاطمی‌نیا از رهبر انقلاب
او همچنین خاطره‌ای از رهبر انقلاب تعریف کرد: 
۲۰ سال پیش خدمت رهبر معظم انقلاب رسیده بودم، چند نفر از اهل علم هم حضور داشتند. یقین دارم آقا با این عزم راسخی که در این موضوع دارند شاید موانعی برایشان به وجود آمده است، معظم‌له با ناراحتی فرمودند: آقا باید یک دانشگاه تبلیغ تأسیس شود که هرکس از راه برسد به منبر نرود. خلاصه مطلب اینکه ایشان خیلی با ناراحتی ‌فرمودند: هرکس از راه می‌رسد منبری می‌شود، بله!‌ واقعیتی است و باید دانشکده دارالتبلیغ تأسیس شود.

توصیه‌ای خطاب به مسئولان هیئت‌ها
این استاد اخلاق در این گفت‌وگو توصیه‌ای خطاب به مسئولان هیئت‌ها داشت: باز تأکید می‌کنم مداح یا سخنران نباید برای اینکه مردم را به گریه وا دارند، دست و پا بزنند و از هر کجا مایه بگذارند، در حالی که گریه دست خداست! خلاصه عرایضم این است که سخنرانان مطالب را کوتاه بگویند، اطاله نکنند تا مردم از جلسات سخنرانی زده شوند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه