زنگ خطرخشکسالی در تالاب بزنگان

زنگ خطرخشکسالی در تالاب بزنگان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرخس گفت: یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در شهرستان سرخس، دریاچه بزنگان است اما در حال حاضر به دلیل خشکسالی سطح آب دریاچه پایین رفته است و اگر خشکسالی ادامه داشته باشد تا آستانه خشک شدن هم پیش خواهد رفت.

حسن ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: دریاچه بزنگان، نقطه تلاقی مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر سیبری و سایر مناطق است به همین دلیل این منطقه زیستگاه امنی برای پرندگان مهاجر است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مهم‌ترین معضل و چالشی که تالاب‌های شهرستان ازجمله تالاب بزنگان را تهدید می‌کند، خشکسالی است، توضیح داد: یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در شهرستان، تالاب بزنگان است اما به دلیل خشکسالی بیشتر چشمه‌هایی که این تالاب را تغذیه می‌کردند خشک شده است.
وی تأکید کرد: سایت بزنگان یکی از سایت‌های شاخص پرنده‌نگاری در کشور است که بر اثر خشکسالی سطح آب دریاچه پایین افتاده است و بی‌تردید این کاهش سطح آب، روی کیفیت آب تأثیر گذاشته و شوری آن بیشتر می‌شود و همین عامل بر میزان ماندگاری پرندگان مهاجر هم تأثیر منفی دارد، چراکه با پایین بودن کیفیت آب، بحث تغذیه پرندگان هم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

ارسال دیدگاه