امید دموکرات‌ها روی هوا!

برخی رسانه‌ها از مرگ محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی خبر می‌دهند

امید دموکرات‌ها روی هوا!

قدس

تلاش‌های همه‌جانبه بن سلمان جوان برای حفظ قدرت خود با شدت تمام ادامه دارد. در همین راستا بود که ولیعهد کنونی سعودی پس از رسیدن به قدرت، اصلی‌ترین رقیب داخلی خود، محمد بن نایف را بازداشت و بر اساس برخی گزارش‌ها تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرار داد.

حال برخی رسانه‌ها از مرگ شاهزاده بن نایف در زندان خبر می‌دهند. 
وب‌سایت سعودی‌لیکس که به درج مطالب محرمانه از حکومت عربستان می‌پردازد، به نقل از مخالفان دولت سعودی در خارج از عربستان مدعی مرگ «محمد بن نایف» ولیعهد سابق سعودی شد. به گزارش فارس، این منبع سعودی تأکید کرده بن نایف چند روزی است در زندان جان باخته و دیوان پادشاهی سعودی هنوز خبر مرگ وی را اعلام نکرده و جسد او در 
سردخانه است.  در همین راستا بود که «عبدالرحمن راضی السحیمی» از مخالفان دولت سعودی نیز در صفحه توییتر خود از «محمد بن سلمان» خواست ویدئویی از «محمد بن نایف» با صدا و تصویر و تاریخ دقیق منتشر کند تا ثابت کند او هنوز در قید حیات است. السحیمی تأکید کرد این ویدئو نباید ساختگی باشد. «محمد بن نایف» از ژانویه ۲۰۱۵ تا ژانویه ۲۰۱۷ ولیعهد عربستان سعودی بود که با حکم ملک سلمان کنار گذاشته شد و محمد، پسر سلمان جای او را گرفت. 
بن نایف در پنجم مارس ۲۰۲۰ به همراه عمویش «احمد بن عبدالعزیز» به اتهام خیانت دستگیر و روانه زندان شد. اما مقامات ریاض تاکنون حاضر به اظهارنظر علنی در مورد وی نشده‌اند.
این دو از رقبای اصلی بن‌سلمان برای تصاحب تخت پادشاهی محسوب می‌شوند. روزنامه تایمز انگلیس در گزارشی در آوریل ۲۰۲۱ نوشت: بن نایف در زندانی در وسط بیابان شکنجه می‌شود و توانایی راه رفتن بدون عصا را ندارد و در طول مدت بازداشت انفرادی ۳۶ کیلو وزن کم کرده است.  بازداشت «محمد بن نایف» به همراه «احمد بن سعود» عموی محمد بن سلمان، در دو سال اخیر به یکی از معضلات اصلی دولت سعودی تبدیل شده است و همزمان بسیاری از شاهزادگان فراری عربستانی به آمریکا و اروپا، به‌تازگی دست به اقدامات قضایی علیه محمد بن سلمان برای آزادی بن نایف و احمد بن سعود زده‌اند. بن‌نایف از شاهزاده‌های نزدیک به طیف دموکرات‌های ایالات متحده است.  برخی ناظران بر این عقیده هستند آمریکای دموکرات‌ها به دنبال قدرت گرفتن بن‌نایف در سعودی به جای محمد بن سلمان بودند. از همین رو، یکی از مبناهای اختلافات بن‌سلمان و دموکرات‌ها از جمله جو بایدن، بر سر بن نایف است. حال اگر مرگ وی تأیید شود، شاهد دور تازه‌ای از تنش‌ها میان ریاض و واشنگتن 
خواهیم بود.

ارسال دیدگاه