طبل بزرگ و دست خالی غربی‌ها در وین

طبل بزرگ و دست خالی غربی‌ها در وین

در حالی که ایران در مذاکرات اخیر وین با دست‌پر و برنامه‌های عملی برای حل بن‌بست تحریم‌ها حاضر شده ‌است، اما شواهد نشان می‌دهد آمریکا و تروئیکای اروپایی، هم دست خالی و بی‌برنامه‌اند و هم با فضاسازی‌های گسترده رسانه‌ای می‌کوشند خود را از همه اتهامات و بی‌تعهدی‌ها و بدعهدی‌ها بری نشان دهند. این در حالی است که واشنگتن درست در حین مذاکرات باز هم با تحریم چندین شخص و شرکت ایرانی نشان داد قصد ندارد آدم بشود.


دیدار وزیر جنگ رژیم صهیونیستی 
با وزیر دفاع آمریکا 

همزمان با برگزاری مذاکرات وین، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در سفر به واشنگتن با وزیر دفاع آمریکا دیدار و رایزنی کرد. به گزارش رویترز، «بنی گانتز» با طرح ادعاهای واهی علیه تهران، به تمایل این رژیم برای تعمیق گفت‌وگو با آمریکا درباره آمادگی نظامی مشترک برای مقابله با ایران اشاره کرد. «لوید آستین» هم مدعی شد: در صورت شکست سیاست‌های کنونی در قبال ایران، بایدن به‌وضوح گفته است آماده انتقال به گزینه‌های دیگر هستیم. به نوشته رویترز، این گزینه دیگر مانور نظامی مشترک برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران است. این در حالی است که دو روز پیش از آن، «ویلیام برنز» رئیس سازمان جاسوسی سیا در نشستی اعتراف کرد این سازمان هنوز هیچ شاهد و مدرکی مبنی بر تصمیم ایران برای تسلیحاتی کردن برنامه هسته‌ای خود پیدا نکرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش‌های پیشین خود پایبندی ایران به تعهداتش را مورد تأیید قرار داده بود.

اولیانوف و ایده‌های جدید تیم مذاکره‌کننده ایران 
اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز با انتشار پیامی در توییتر خواستار انجام «رایزنی‌های مناسب» درباره ایده‌های جدید تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین شد.

امیرعبداللهیان: جدی هستیم
حسین امیرعبداللهیان پنجشنبه در صفحه اینستاگرامش درباره مذاکرات جاری در وین بین ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم‌ها نوشت: ما همه در وین هستیم که مذاکره کنیم تا به یک توافق خوب برسیم.  وزیر امور خارجه کشورمان افزود:  طرف‌های غربی باید بدانند در هشت سال گذشته به اندازه کافی حرف زده شده و وعده بی‌عمل داده‌اند، اما امروز وقت عمل است.
وی یادآور شد: هر چند تردید داریم که آیا طرف غربی اصولاً آماده رفع تحریم‌هاست یا اینکه صرفاً به دنبال رفع یک‌طرفه نگرانی‌های خود است، اما اگر طرف غربی مذاکرات با حسن نیت، ابتکار عمل و ایده‌های سازنده در ادامه مذاکرات حضور یابد، یقیناً شاهد پیشرفت سریع مذاکرات خواهیم‌ بود.

جوسازی آمریکا برای فروختن گزینه‌های خالی!
خبرگزاری فارس هم در گزارشی نوشت: در حالی که خروج آمریکا از برجام و به موازات آن عدول کشورهای اروپایی از اجرای تعهداتشان موجب شده طرف‌های غربی علاوه بر از دست دادن مرجعیت اخلاقی، دست‌هایشان را از گزینه‌های عملی در برابر ایران خالی ببینند، مقام‌های دولت بایدن  تلاش کردند با تأکید بر کلیدواژه «توسل به گزینه‌های دیگر» سلاحشان را در برابر ایران پر نشان دهند. این ادعا در حالی مطرح شد که مقام‌های مختلف دولت آمریکا پیش از این گفته‌ بودند تمامی آنچه از فشار تحریم‌ها بر ایران داشته‌اند، اعمال کرده‌اند اما «فشار حداکثری» نتوانسته ایران را به سمت تسلیم سوق دهد.
حنیف غفاری هم در روزنامه رسالت نوشت: سیاستمداران و رسانه‌های غربی بدون آنکه به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و سه خواسته معقول، حقوقی و منطقی جمهوری اسلامی ایران یعنی «رفع تحریم‌ها»، «ارائه تضمین درباره آینده برجام» و «راستی‌آزمایی پروسه احیای توافق هسته‌ای» کمترین اشاره‌ای کنند، انواع روش‌های تبلیغاتی، محیطی و غیراخلاقی را جهت متهم کردن کشورمان نسبت به «زیاده‌خواهی در مذاکرات» به‌کار گرفته‌اند. آنچه در دور اخیر مذاکرات وین و پس‌ازآن گذشته، مصداق عینی تلاش واشنگتن و تروئیکای اروپایی برای غلبه فرامتن مذاکرات بر متن مذاکرات محسوب می‌شود. واقعیت این است که آنان در ابعاد فنی، کارشناسی و حقوقی مذاکرات کمترین سخن و مستندی جهت عرضه ندارند.

ارسال دیدگاه