مردان آسمانی

مردان آسمانی

شهید حسن حسن‌آبادی 
تاریخ تولد: 1341
تاریخ شهادت: 12/9/1357
متولد: بجنورد

سرورهادیان شهید حسن حسن‌آبادی سال ۱۳۴۱ در یک خانواده مذهبی در شهرستان بجنورد به دنیا آمد. او آخرین فرزند خانواده ۹ نفری بود. در دو سالگی پدرش را از دست داد و از آن به بعد با سرپرستی مادرش دوران کودکی را سپری کرد. وی از خردسالی به همراه مادرش در مساجد حضور می‌یافت و در مجالس مذهبی و روضه‌خوانی شرکت می‌کرد. هنگامی که وی قدم در دبستان آریا گذاشت با یکی از جنایت‌های رژیم پهلوی مواجه شد. عوامل رژیم برادر بزرگش به نام احمد را که در پادگان مهاباد خدمت سربازی خود را می‌گذراند به قتل رساندند و با دسیسه و حقه‌بازی روی آن سرپوش گذاشتند. این حادثه ناگهانی موجب شد ایشان در راه مبارزه با طاغوت مصمم‌تر شود.
شهید حسن‌آبادی ضمن گذراندن تحصیلات دوران راهنمایی در مدرسه شادلو با حوزه علمیه قم نیز ارتباط برقرار کرد و مجلات و کتاب‌های مذهبی آن عصر را از حوزه دریافت و مطالعه می‌کرد. وی به تلاوت قرآن کریم نیز علاقه وافری داشت و چندین بار در مسابقات قرآنی شهرستان‌های بجنورد و قم شرکت و مقامات مختلفی کسب کرد.
او از نخستین افرادی بود که اعلامیه‌های امام(ره) را تکثیر و پخش می‌کرد. ازاین‌رو چندین بار مورد تعقیب عوامل ساواک قرار گرفت، به طوری که برادرانش ایشان را هر روز در یک محل مخفی می‌کردند.
با علنی شدن انقلاب و برپایی تظاهرات و راهپیمایی شهید حسن‌آبادی نیز وارد مرحله تازه‌ای از مبارزات شد و از ترتیب و جهت‌‌دهندگان تظاهرات شد. در روز دوازدهم آذر ۱۳۵۷ مصادف با اول محرم در اوج تظاهرات و درگیری عوامل رژیم با مردم در میدان شهید بجنورد مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به فیض شهادت نائل آمد. 

ارسال دیدگاه